Zestaw do stabilizacji Glidecam X-10

W sytuacji, kiedy podstawowy rodzaj stabilizatora obrazu, którym dysponujemy nie spełnia swojego zdania musimy zaopatrzyć się w urządzenie, które spełni nasze oczekiwania. Przy pracy z ciężkimi kamerami lub w sytuacji, kiedy dzień zdjęciowy jest bardzo długi przyda się nam produkt, który pozwoli nam znieść trud operatorskiej pracy. Takim urządzeniem jest Glidecam X-10, przeznaczony do realizacji skomplikowanych i długich ujęć, w których operator musi np. podążać biegiem za aktorem czy innym filmowanym obiektem. Podstawowym elementem tego urządzenia jest kamizelka, która odciąża ręce operatora kamery oraz zapewnia jeszcze lepsze ujęcia i zdecydowanie mniejsze zmęczenie kamerzysty.

 

Ten model amerykańskiej firmy Glidecam sprawdza się świetnie przy dużych i nieporęcznych kamerach, ważących do 4,5 kg. Jest wyposażony w specjalne ramię, które niweluje nawet duże drgania. Sprzęt ten przeznaczony jest przede wszystkim dla profesjonalnych operatorów, od których często wymaga się pracy w trudnym i wymagającym terenie. Dzięki Glidecam X-10 jesteśmy w stanie wykonać świetne, płynne ujęcie nawet w momencie, gdy wspinamy się po stromych schodach czy też jesteśmy zmuszeni do biegu za aktorem. Ten model Glidecam’a nadaje się do olbrzymiej liczby zastosowań, a jedynym ograniczeniem, na które możemy napotkać, jest rozmiar specjalnego ramienia, które ma za zadanie tłumić wszelkiego rodzaju wstrząsy i drgania. Oczywiście nie oznacza to, iż sprzęt ten nie sprawdzi się również w pomieszczeniach, mówimy raczej o sytuacjach ekstremalnych, w których operator ma naprawdę małe i ograniczone pole do poruszania się.

 

W skład zestawu Glidecam X-10 System wchodzi kamizelka Glidecam Support, specjalny uchwyt Docking Bracket, drążek stalowy oraz aluminiowy, a także oczywiście ramię Glidecam X-10. Konstrukcja kamizelki zapewnia, iż jest ona lekka oraz niezwykle wytrzymała. Dzięki zastosowaniu aluminium klasy T6 oraz materiału Cordura nie musimy martwić się o jej wytrzymałość i awaryjność. Dodatkowo jest ona wyposażona w specjalny system, dzięki któremu kamerzysta w krytycznej sytuacji może szybko się z niej wypiąć. Siedem mocnych pasków zapewnia jej doskonałe mocowanie, a unikalny system przyczepiania ramienia pozwala na jego szybki montaż. Ramię Glidecam X-10 zostało wykonane z użyciem technologii Dyna-Elastic, który opiera się na ponad 40 wbudowanych sprężynujących elementach. To dzięki nim możliwe jest tak płynne prowadzenie kamery.