Wondlan

Wondlan to marka, która w dużym stopniu opanowała rynek fotograficzny. Mówiąc rynek fotograficzny mamy na myśli nie tylko same aparaty fotograficzne, ale również przedmioty wspomagające i umożliwiające lepsze wykonywanie fotografii. Wondlan to firma specjalizująca się w stabilizatorach do aparatów fotograficznych, ale także do kamer. Na rynku fotograficznym funkcjonuje ogromna liczba stabilizatorów polecanych przez producentów. Z pewnością dla amatorów mają one znacznie mniejsze znaczenie niż dla fotografów zawodowych. Zawodowcy niemal zawsze decydują się na markę Wondlan, ma ona swój prestiż i dobrą ocenę wśród fachowców. Również sama marka Wondlan oferuje kilkanaście rodzajów stabilizatorów. Rekordy popularności w ostatnim czasie bije model ARES. Jest to ręczny stabilizator obrazu, który jak wcześniej wspomniano może być użytkowany zarówno z aparatem fotograficznym, jak również z kamerą cyfrową. Należy jednak pamiętać aby waga sprzętu, z którym będzie pracował stabilizator nie przekraczała 3,2 kilograma oraz nie była niższa niż 600 gram. Sam stabilizator ma wagę 1,2 kilograma czyli stosunkowo niedużo – jest lekki i poręczny, idealnie nadaje się jako narzędzie do trasy.

Osoby wypowiadające się o stabilizatorze jako jego główną zaletę określiły właśnie wspomnianą wyżej wagę. Dzięki niej – jak sami zainteresowani w temacie mówią, można osiągnąć znacznie lepszą jakość zdjęć oraz filmów bez większego zmęczenia. Należy zaznaczyć, że cięższe modele steadycam znacznie obciążają ręce fotografów – głównie nadgarstki i przedramienia, co po kilkugodzinnym wykonywaniu zdjęć może skończyć się nawet kontuzjami.

Sama konstrukcja stabilizatora jest dosyć pomysłowa i innowacyjna. Uchwyt bowiem znajduje się w tym modelu na osi z przeciwwagą, to z kolei powoduje odciążenie nadgarstka, a także całej ręki. W starszych modelach jakie możemy znaleźć na rynku  ten układ jest całkowicie inny, to z kolei wymaga dodatkowego użycia specjalnej kamizelki stabilizacyjnej, która w modelu ARES jest całkowicie zbędna.
Dodatkowo w modelu Wondlan ARES zastosowana została bardzo nowoczesna głowica – jest ona praktycznie nowością na rynku fotograficznym i mało jest stabilizatorów ją wykorzystujących. Głowica ta wspomagana jest przez dwie wysokiej klasy poziomice, sama głowica natomiast wyposażona jest w specjalne, bardzo precyzyjne przedziałki, które mają za zadanie wpływanie na idealne ustawienie stabilizatora. Cena tego sprzętu idzie w parze wraz z jakością. Kupując steadycam Wondlan ARES w zestawie prosto u producenta oprócz samego stabilizatora otrzymamy również płytkę do montażu wraz z śrubami, zestaw obiążeń o wagach: 250 gram, 150 gram, 62 gram, 25 gram, specjalną torbę transportową wyposażoną w przegrody na dodatkowe akcesoria, które zazwyczaj towarzyszą fotografom w podróży. Kupując nowy produkt u producenta otrzymamy również gwarancję na sprzęt, na dwadzieścia cztery miesiące. W razie jakiejkolwiek awarii serwis sprzętu będzie za darmo, a w przypadku gdyby uszkodzenie było nie do naprawienia możemy nawet starać się o uzyskanie nowego sprzętu.

Na rynku znajdziemy także starszą wersję stabilizatora podobną do Wondlan ARES, mowa tutaj o modelu Magic. Zasadniczo wersje tych steadycam są do siebie dość mocno podobne. Model Magic może jednak pracować z większymi wagowo aparatami i kamerami, natomiast przekłada się to na cenę, która wynosi około 1500zł.
Wybór odpowiedniego stabilizatora powinien być uzależniony przede wszystkim od celu użycia, któremu ma on służyć. W przypadku modelu Wondlan ARES znajdziemy bardzo dużą ilość opinii mówiących o swego rodzaju uniwersalności tego sprzętu. Najczęściej wybierany jest przez osoby zajmujące się produkcjami filmowymi oraz ślubnymi. Należy jednak pamiętać, że dobry sprzęt to nie wszystko, aby osiągnąć dobre efekty na zdjęciach czy filmach liczy się przede wszystkim odpowiednia technika. Nawet najlepszy sprzęt bez niej, sam sobie nie poradzi. Dlatego też jeżeli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z aparatem czy kamerą to warto zdecydować się na coś tańszego czy nawet używanego.