Stabilizatory Steadicam zrewolucjonizowały świat foto-video

Urządzenie stabilizujące kamerę lub aparat (popularnie nazywane stabilizatorem), zapewnienia uzyskanie nieruchomego i nieporuszonego obrazu. Odbywa się to poprzez mechaniczne izolowanie ruchu fotografa trzymającego aparat lub kamerę. Umożliwia to bardzo płynne ujęcia, nawet gdy fotograf jest w ruchu lub gdy operator znajduje się na nierównej powierzchni.
Chociaż stosowanie statywów jest powszechnie używane do stabilizacji ruchów kamery i aparatu, to stabilizator Steadicam, który łączy funkcje konwencjonalnego statywu z wieloma innymi. To akcesorium pozwala kamerzyście na płynnie wykonywanie szerokich szerokich ruchów bez żadnych szarpnięć, uderzeń i wibracji. Tak nakręcony materiał znacznie lepiej prezentuj się na ekranie telewizora lub komputera.

 

Jednym z pierwszych stabilizatorów kamer było urządzenie stworzone przez wynalazcę i operatora Garretta Browna. Był to pierwszy Steadicam. Urządzenie, które w pierwszej chwili zostało nazwane jako „Brown stabilizator” szybko ewoluowało w coś zupełnie niezwykłego.

Jak wyglądał ten pierwszy stabilizator? Operator miał na sobie założone szelki połączone ze sprężystym ramieniem. Na ramieniu zamontowany był aparat lub kamera. Odpowiednia konstrukcja i sposób połączenia ramienia, pozwalał na swobodne obracanie aparatem w każdą stronę. Podczas operacji fotograf zazwyczaj opiera rękę na aparacie aby poruszać kamerą. Korekty obiektywu muszą być wykonane przed wciśnięciem spustu migawki, aby uniknąć trzęsienia.
Narodziny filmów w jakości HD sprawiły że stabilizatory Steadicam stały się jeszcze popularniejsze. Obecne wzornictwo tego systemu stabilizacji oparte jest na pięciu patentach. Nowe stabilizatory wykonane są z włókien węglowych oraz ramienia wyposażonego w mechanizm sprężynowy. Włókno węglowe zapewnia stabilizatorowi wysoką wytrzymałość, a mechanizm oparty na zasadzie sprężyny pozwala na 100% redukowanie wstrząsów.
Najnowsza generacja stabilizatorów Steadicam to seria MK-V AR. Jego mechanizm pozwala swobodnie poruszać aparatem w płaszczyźnie poziomej. Fotograf może zmienić tryb pracy bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w ustawienia stabilizatora.