Stabilizatory do aparatów i kamer

StabilizatoryNiejednokrotnie oglądając swoje filmy z Sylwestra, z wyprawy rowerowej do lasu czy z urodzin koleżanki zastanawiamy się, jak poprawić jakość naszych filmów. Innymi słowy, jak filmować, by obraz nie wydawał się byle jak nakręcony, trącący amatorszczyzną. Na pewno samo wyczucie artystyczne ma tu bardzo duże znaczenie. Są osoby, które świetnie opanowały sztukę kadrowania, wyczuwania tego, jakie kolory do siebie pasują, jakie ujęcie będzie dobrze kontrastowało z poprzednimi (można to także poprawić na etapie montażu, ale są rzeczy, których już nie poprawimy). Takie umiejętności można ćwiczyć, próbując wielu rzeczy osobiście, ale i chodząc na kursy filmowania (pośrednią formą jest korzystanie z poradników i podręczników). Dobrze jest też śledzić to, co robią inni.

Jednak umiejętności to nie wszystko, liczy się też dobry sprzęt. Tu też musimy być na bieżąco. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na przykład na kupno steadicama, by obraz nie drgał i nie było widać, że jest nakręcony „z ręki”, w dodatku drżącej. Takie urządzenie jest dość proste w swoim działaniu, lecz niezwykle skuteczne. Wszystko jedno, czy chcemy fotografować i potrzebne nam urządzenie, które zniweluje trzęsienie się ręki, czy też chodzi nam raczej o coś do kamery. Wracając do trzęsących się rąk, wiadomo oczywiście, że nie chodzi o naprawdę duże ruchy, a zatem nie wystarczy być opanowanym i trzymać rękę nieruchomo – nawet niewielkie, mikroskopijne drżenie od razu zostanie zarejestrowane przez kamerę, a przecież człowiek nie jest statywem, więc nigdy nie będzie idealnie nieruchomy.

Na rynku jest sporo tego typu stabilizatorów do kamer i aparatów. Pytanie, jaki stabilizator wybrać, by być zadowolonym/zadowoloną z efektów? Glidecam, Steadicam, Flycam i inne to tylko nieliczne nazwy, jakie padają, gdy mowa o tych urządzeniach. Nie jest obojętne, jaki model wybierzemy. Duże znaczenie ma też producent. Musimy mieć stuprocentową pewność, że możemy danej firmie zaufać. Niektóre stabilizatory są przeznaczone raczej do aparatów fotograficznych. Inne można stosować i w aparatach, i w kamerach. Różnią się one nieco konstrukcją i detalami, czasem zasadą działania, i tak dalej. Ale waga kamery czy aparatu też jest niezmiernie istotna. Musimy dobrze dopasować stabilizator do urządzenia (upewnijmy się, czy chodzi o wagę z baterią czy bez niej). Gdy wszystko już weźmiemy pod uwagę, na pewno dokonamy trafnego wyboru i zakupimy stabilizator, dzięki któremu filmowanie czy też fotografowanie stanie się jeszcze większą przyjemnością niż do tej pory.