Parę słów o stabilizatorach – czym jest glidecam

GlidecamMimo, że wiele osób kręci teraz filmy przeważnie używając telefonów komórkowych, jest sporo takich, którzy marzą o lepszej jakości obrazu i większych możliwościach. Kupują więc kamery. Kiedyś nie każdego było na to stać, dziś wprawdzie nie jest to tani sprzęt, ale też nie aż tak drogi jak dawniej. Kamera, zwłaszcza taka naprawdę fachowa, daje nam naprawdę o niebo lepsze efekty. Jeśli należysz do tego rosnącego grona świeżych nabywców kamer, a nie masz jeszcze stabilizator obrazu, czas najwyższy to zmienić. Profesjonalny stabilizator obrazu bardzo poprawi jakość naszej pracy. Jeżeli w to nie wierzycie, przekonajcie się na własne oczy, że warto to sprawdzić osobiście. W jaki sposób? Pożyczamy od znajomych stabilizator (na przykład glidecam), umieszczamy na nim kamerę i filmujemy coś „z ręki”, a następnie wykonujemy tę samą czynność, ale już bez stabilizatora. Następnie oglądamy oba filmy. Im większy ekran, na którym sprawdzamy rezultaty, tym bardziej spektakularny wyda nam się efekt. Drżący, skaczący obraz nie wytrzymuje porównania z tym uzyskanym dzięki na przykład steadycamowi czy też innemu rodzajowi stabilizatora.

Bardzo ważnym elementem jest przegub stabilizatora. Pamiętajmy, że musi on być profesjonalnie wykonany, aby zapewnić płynność obrazu. Chodzi o to, że drgania są niwelowane. Nie może tu być zbędnego tarcia ani przeskoków. To, w jaki sposób działa przegub, jest kluczowe dla jakości sprzętu. Nigdy za wiele sprawdzania, dlatego nie decydujcie się na model, którego nie znacie lub też nie możecie go zwrócić w ciągu paru dni od zakupu (to rada dla kupujących przez Internet – upewnijcie się, że wiecie na pewno, że ten akurat model Wam odpowiada).

Wspomnieliśmy tu o kamerzystach – ale i ci z nas, którzy kręcą filmy np. za pomocą aparatu fotograficznego, często mogą skorzystać z pomocy, jaką jest steadycam. Jest wiele modeli stabilizatorów na rynku i różnią się one nie tylko ceną i jakością, ale i tym, do jak ciężkiego sprzętu są przeznaczone. Na przykład możemy wybrać sprzęt odpowiedni do lekkiej kamerki bądź aparatu. Pamiętajmy, że camera stabilizer zawsze musi pasować do wagi kamery. Na pewno będzie to wspomniane w opisie produktu. Inaczej te elementy nie będą do siebie dobrze pasować. Poświęćmy więc przed zakupem chwilę na dokładnie sprawdzenie wszystkiego, przeczytanie instrukcji i pomyślenie o kompatybilności danych urządzeń. W razie wątpliwości zawsze można sprawdzić wypowiedzi osób na forach poświęconych profesjonalnemu filmowaniu i poczytać, jakie mają doświadczenia w tej kwestii.