Opinie o nowoczesnym stabilizatorze FlyCam 5000

stabilizator flycamFlyCam 5000 to nowoczesny produkt hinduskiej marki, który spotyka się z różnymi opiniami. Jedna z nich, od osoby zaznajomionej od wielu lat z branżą filmową, dotyczy nie tyle samego stabilizatora tej marki, co porady dotyczącej filmowania z użyciem ręcznego stabilizatora. Otóż – taki stabilizator jest to statyw, do którego mocujemy kamerę i trzymając go niczym karabin gotów do strzału sterujemy nim, poruszając się swobodnie po otoczeniu i filmując w płynnym obrazie. W filmowaniu ze stabilizatorem niezwykle ważne jest wyważanie obrazu, czyli ruchomość kamery. Często można spotkać się z opiniami użytkowników dotyczących różnych stabilizatorów, że źle się nimi wyważa. Otóż, wedle wyżej wspomnianego użytkownika kwestię wyważania należy przemyśleć i zaznajomić się z nią dokładnie zanim kupi się konkretny produkt. Innymi słowy – nauczmy się najpierw, na cudzym sprzęcie, wyważać kamerę, byśmy mogli słusznie ocenić produkt, który zakupimy.

Opinie o tym jaki jest stabilizator FlyCam są w większości zgodne – to sprzęt dobry do nauki filmowania, głównie dlatego, że jest dość tani – w przypadku modelu FlyCam 5000 jego cena to około 900 złotych, co jak na stabilizatory jest bardzo niską półką cenową. Ponadto stabilizatory te są bardzo lekkie, wykonane z aluminiowej konstrukcji, co powoduje, że są łatwe w operowaniu i kamerzysta nie zmęczy się podczas wielogodzinnego biegania ze zbyt dużym obciążeniem.

Niestety opinie o stabilizatorze FlyCam nie są do końca pozytywne. Zarzuca się mu wadliwość niektórych elementów, a także ogromną trudność w wyważaniu, pomimo iż do wyważania zastosowano tam specjalne pokrętła, które mają zwiększyć komfort operatora. W dużej mierze opinie dotyczą nie tyle jakości konstrukcji czy możliwościach operowania tym sprzętem, co komfortem użytkowania go na dłuższą metę. Okazuje się bowiem, że w kwestii stabilizatorów jednym z najważniejszych parametrów jest waga sprzętu, który chcemy do niego zamontować, oraz lekkość konstrukcji i obecność tak zwanego free arm – czyli konstrukcji, która odciąża nadgarstek i ułatwia długotrwałe operowanie stabilizatorem. Warto więc przetestować stabilizator, który zamierzamy kupić, choć przez kilka godzin, by przekonać się, że będzie on wygodny akurat dla nas – przy operowaniu kamera po wiele godzin dziennie niewłaściwy sprzęt może okazać się katorgą nawet dla wprawionego kamerzysty.

Zobacz nowoczesne stabilizatory