Fotografia dawna i współczesna

steadicamNowoczesny sprzęt fotograficzny sprawił, że nie umknie nam żaden szczegół. Stąd też nawet amatorzy mają dziś dużo łatwiejsze zadanie do wykonania. Dziś, aby robić w pełni profesjonalne zdjęcia, nie trzeba wcale olbrzymiej wiedzy, gdyż wszystko tak na dobrą sprawę robi za nas aparat. Ustawianie ostrości, kontrastu, dodawanie specjalnych efektów poprawiających jakość zdjęcia… to tylko część nieograniczonych możliwości nowoczesnego sprzętu do fotografowania. Nie ma również konieczności wydawania pieniędzy na klisze fotograficzne czy wywoływanie gotowych zdjęć. Cyfryzacja obrazu sprawiła, że dzięki nowoczesnym możliwościom nie musimy w żadnym stopniu przepłacać. Jest to zapewne jedną z bezpośrednich przyczyn tego, że fotografią zainteresowanych jest coraz więcej osób.

Dziś fotografowanie stało się również jedną z możliwości zarobkowania. Najlepsi specjaliści w branży zarabiają całkiem niezłe sumy pieniędzy. Sporą furorę robi również oprogramowanie pozwalające na skuteczne upiększanie zdjęć. Kiedyś trzeba było poświęcić sporo czasu i uwagi, aby  wykonane zdjęcie w stu procentach spełniało określone wymogi. Dziś programy graficzne takie jak chociażby Photoshop, robią to wszystko za nas. Jego możliwości są wprost nieograniczone. Mamy ochotę pozbyć się zmarszczek, wygładzić cerę, zmienić kolor oczu czy pozbyć nadmiernej ilości tłuszczyku – nic nie stoi na przeszkodzie. Wystarczy tylko kliknąć odpowiednie okienko i voila.

Jednak równie istotne w fotografowaniu mogą okazać się wysokiej klasy akcesoria, takie jak chociażby dobrej jakości stabilizator. Dzięki niemu rozwiążemy problem dotyczący przede wszystkim nadmiernie migającego obrazu, oraz będziemy mogli w znacznym stopniu zapobiegać tego typu sytacjom. Rozwiązania te dskonale sprawdzają się w przypadku zdjęć wykonywanych w ruchu. W tym przypadku Steadicam może wydawać się wręcz niezastąpiony. Pełni on również  funkcje statywu. Jeżeli chodzi o możliwość wyboru odpowiedniego stabilizatora, oferta dostępnych na rynku prodktów usatysfakcjonuje nawet największych sceptyków. Stabilizator uniwersalny nie jest zakupem aż tak bardzo kosztownym, jednak znacząco wpływa na jakość wykonywanych fotografii. Oczywiście przed podjęciem decyzji o ewentualnym zakupie warto wiedzieć między innymi ile waży nasza kamera czy aparat, jak również znać choćby podstawowe parametry techniczne sprzętu.