Co warto dokupić do kamery

KameryGdy rozpoczynamy naszą przygodę z filmowaniem, bardzo szybko okazuje się, że sama kamera to nie wszystko. Jasne, że jej wybór jest niezmiernie ważny, wiedzą o tym wszyscy adepci sztuki filmowej. Jednakże poza tym najważniejszym urządzeniem jest jeszcze parę innych, które nam się przydadzą. Niezbędne są profesjonalne statywy. Do robienia zdjęć wystarczy nam zwykły statyw i tak samo będzie, gdy w ogóle nie mamy w planach żadnego ruchu kamery i gdy chcemy, aby ruszało się jedynie to, co jest w kadrze. Ma to zastosowanie w wielu sytuacjach, na przykład gdy kręcimy wywiad między osobami siedzącymi spokojnie przy stole lub chcemy uchwycić zmieniający się widok z bardzo konkretnego miejsca, na przykład krajobraz miejski za oknem. Przejeżdżają samochody, ale nas nie interesuje żaden z nich, kamera nie podąża za nim, nie śledzi go. Liczy się ogólny obraz miasta. Wówczas faktycznie zwykły nieruchomy statyw wystarczy w zupełności.

Zupełnie inna sytuacja zachodzi jednak, gdy obiekt, który filmujemy, porusza się i wychodzi z kadru! Wyobraźmy sobie, że chcemy nakręcić urodziny naszego pięcioletniego siostrzeńca i to, jak się na nim zachowuje jubilat i jego goście. Dzieciaki nie będą przecież siedzieć nieruchomo czy martwić się tym, że wychodzą z kadru! Prawdopodobnie będą biegać tam i z powrotem. Fajnie byłoby móc za nimi podążyć ujęciem. Jeszcze mniej przewidywalnie zachowują się zwierzaki. Przypuśćmy, że chcesz sfilmować Twojego kota. Nie będzie on przecież czekał, aż to zrobisz, prawdopodobnie pójdzie tam, gdzie mu się spodoba. Podobnie jest z wydarzeniami sportowymi, na przykład gdy Twój obiektyw śledzi przejeżdżającego wrotkarza. A zatem ruchomy kadr jest tym, co wchodzi w grę, gdy zależy nam na czymś bardziej dynamicznym lub gdy filmowane osoby się poruszają.

W takiej sytuacji użycie zwykłego statywu nic nam nie da. Potrzebny będzie profesjonalny stabilizator obrazu, który pomoże nam uzyskać dobre ujęcia. Jest to urządzenie, dzięki któremu będą one elegancko płynęły, szły łagodną falą. Nie będzie to miało nic wspólnego z typowym trzęsieniem, które nam przypadkowo wychodzi, gdy robimy ujęcia z ręki. Aby dobrze dobrać stabilizator kamery, musimy wiedzieć, o co nam chodzi, jaką kamerą czy aparatem dysponujemy, jaka jest jej waga, jakie możliwości ma dany model i czy cena jest opłacalna względem jakości oferowanej przez daną firmę. Producent producentowi nierówny, czasem warto wydać trochę więcej i mieć naprawdę dobry sprzęt. Jednak nie wystarczy tak po prostu kupić stabilizator obrazu i użyć go. Trzeba jeszcze poświęcić chwilę na wyważenie sprzętu. Dzięki dobremu wyważeniu uzyskamy niezbędny efekt.