Co to takiego Steadicam?

Żaden profesjonalny zakład fotograficzny nie może obejść się bez wysokiej jakości sprzętu. Takie są fakty. Stabilizatory do kamer oraz aparatów są jednym z nich. Na czym polega ich działanie oraz dlaczego są tak niezbędne w pracy prawdziwego profesjonalisty? Po pierwsze urządzenie mechanicznie izoluje wszelkie ruchy fotografa trzymającego aparat lub kamerę. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest bardzo płynne fotografowanie na nierównych powierzchniach oraz w ruchu.

Najbardziej popularnym sprzętem, używanym przez rzeszę specjalistów jest stabilizator Steadicam. Jest to funkcjonalne połączenie statywu z wieloma innymi, niezbędnymi w pracy fotografa czynnikami. Pozwala on na bardzo płynne operowanie kamerą lub aparatem oraz wykonywanie szeregu ruchów, które bez zastosowania statywu byłyby niemożliwe. Ogranicza wszelkiego rodzaju szarpnięcia, wibracje oraz uderzenia do minimum i nie mają one żadnego wpływu na jakość zdjęcia lub filmu. Pierwszym zaprezentowanym szerokiej publiczności Steadicamem było urządzenie stworzone przez Garretta Browna. Na początku ochrzczone stabilizatorem Browna, szybko zyskało rozgłos wśród profesjonalistów na co dzień związanych z fotografią i filmowaniem. Nie był on oczywiście tak nowoczesny, jak te, które podbiły rynek kilka lat później. W pierwotnej wersji operator miał założone swego rodzaju szelki, które połączone były z tzw. ramieniem stabilizatora.

Pozwalało to na swobodne obracanie aparatu pod każdym niemal kątem. Nowoczesne stabilizatory zaczęły święcić triumfy w momencie pojawienia się na rynku filmów w jakości HD. Te, dostępne w sprzedaży, wyposażone są w mechanizmy sprężynowe oraz wykonane z wysokiej jakości włókien węglowych. Najnowszej generacji stabilizatory to seria MK-V AR,  zaopatrzone w nowoczesny i niezawodny mechanizm, pozwalający na swobodne operowanie aparatem w pozycji poziomej. Udogodnieniem dla fotografa może być fakt zmiany trybu pracy bez konieczności wprowadzania jakichkolwiek zmian w jego ustawieniach. To nowoczesny sprzęt z powodzeniem stosowany w wielu renomowanych zakładach fotograficznych.