Co to jest stabilizator kamery

Stabilizator kameryJeśli naprawdę interesuje Cię filmowanie, jeżeli jest Twoją prawdziwą pasją, to warto zainwestować w sprzęt, który sprawi, że Twoje filmiki będą wyglądały bardziej profesjonalnie. Takich urządzeń jest trochę, jednak nie aż tak dużo. Nie wszystkie też są tak samo ważne. Jednym z najpotrzebniejszych akcesoriów jest stabilizator kamery. W dalszej części artykułu spróbuję w paru prostych słowach wyjaśnić, co to jest stabilizator kamery i w jakim celu się go stosuje.

Gdy filmujemy, niezwykle trudno jest opanować minimalne drgania kamery (a czasami nawet niezbyt minimalne!). Nawet gdy mamy wyjątkowo pewną rękę, nie jesteśmy przecież automatem i nie będziemy w stanie uzyskać idealnie płynnego obrazu, gdy filmujemy z ręki. Podskoki, wahnięcia i trzęsienie nie wyglądają profesjonalnie. Od razu widać, że jest to amatorska robota, nawet jeżeli tak poza tym charakteryzujemy się niezłymi umiejętnościami. Powiem inaczej, możemy być bardzo profesjonalni pod innymi względami (np. kompozycja kadru, dobór ujęć, światło), a i tak trzęsący się obraz rzuci się w oczy każdemu widzowi i przyćmi tamte zalety. A zatem tym, na czym zależy większości z nas, jest stabilny obraz. Nie jest to trudne, gdy filmujemy na statywie z pozycji nieruchomej. Jednak każdemu z nas zdarza się czasem chcieć sfilmować coś w ruchu. Na przykład możemy jechać na rowerze lub iść ulicą i filmować drogę, możemy także być w sytuacji, w której kręcimy na żywo zdarzenie rozgrywające się w kilku miejscach naraz, na przykład jesteśmy na imprezie i chcemy zarejestrować rozmowę między znajomymi siedzącymi w różnych kątach pokoju. Poruszamy więc kamerą. Właśnie wtedy dobrze jest użyć stabilizatora.

Jest to rodzaj specjalnego uchwytu, który sprawia, że choćby ręka nam drgnęła, nie będzie to widoczne w obrazie. Będzie on równy, ruchy kamery będą konsekwentne i płynne, nie będzie tu żadnych szarpnięć, drgawek. Myślę, że dobrym porównaniem będzie amortyzacja w rowerze albo hulajnodze. Podłoże może być nierówne, ale nie zawsze musimy to odczuć podczas jazdy. Podobnie tutaj. Nawet gdy drgania będą, film będzie ładny i stabilny, bez wibracji. Wiele osób zastanawia się pewnie, czy nie jest to zbędny wydatek. Nie, jeśli interesuje Cię profesjonalne filmowanie. A nawet półprofesjonalne u cioci na imieninach. Zaręczam, że filmy nakręcone z użyciem stabilizatora będzie później o wiele przyjemniej oglądać niż te z widocznymi wstrząsami obrazu.